Ankara Araç Değer Kaybı

Bu yazımızda, Araç değer kaybını, nasıl hesaplanacağı, talepte gereken evraklar ve nasıl tahsil edileceği konularına kısaca değineceğiz. Ankara ‘da araç değer kaybı ile ilgili sorularınız için bize ulaşınız.

"Ankara

Araç Değer Kaybı

Öncelikle araç değer kaybını tanımlayacak olursak; aracın kaza meydana geldikten önceki ikinci el piyasası fiyatı ile kaza meydana geldikten sonra ikinci el piyasasından meydana gelen değişiklikten dolayı ortaya çıkan kaybı ifade etmektedir.

Araç Değer Kaybı Nasıl Hesaplanır?

Hesaplamada, 01.06.2015 yürürlüğe giren Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartları ve eklerinde yer alan yöntemler kullanılmaktadır ancak  İlaveten hesaplama yapılırken bazı hususlar da göz önünde bulundurulmaktadır. Bunlardan öne çıkanlara maddeleyerek değinecek olursak;

Hasar Alan aracın;

 • Kilometresi,
 • Marka ve model bilgisi,
 • Hasarın geçmişi ve niteliği,
 • Kazadaki kusur durumu,
 • Üretildiği yıl,
 • Trafiğe çıkış tarihi,
 • Aracın ikinci el pazar değeri bu faktörlerden sadece birkaçı olarak sıralanabilir ancak bu sayı arttırılabilmektedir.

"Ankara

Nasıl Tahsil Edebilirim?

Başvurunuzu, kusurlu bulunan aracın sigorta şirketine yapmalısınız. Burada dikkat edilmesi gereken husus, aracın sürücüsü, sahibi ve trafik sigortası şirketinin müştereken ve müteselsilen sorumlu olduğu gerçeğidir.

Ruhsat sahibinin sigorta eksperlerinden alacağı araç değer kaybı ekspertiz raporu ile sorumlulardan herhangi birine ya da tümüne birden dava açabilmektedir. Dava sürecinizde, hak kaybına uğramamak adına, davanızı bir avukat vasıtasıyla takip etmeniz önerilmektedir.

Araç Değer Kaybını Tahsil Etmek İçin Ne Kadar Masraf Yapılır?

Avukatınız vasıtasıyla Anka Hukuk Bürosundan yapacağınız başvurularda; şartlarınızın uygun olması halinde, hiç bir masraf ödemeden değer kaybınızın hesaplanması ve tahsil edilmesi mümkündür. Bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir.

Araç Değer Kaybı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Sigorta şirketine yapacağımız yazılı başvuruda birtakım belgelerinde sunulması gerekmektedir.

 • Talep beyanı,
 • Trafik kazası tespit tutanağı resmi tasdikli sureti veya taraflar arasında tutulmuş kaza tespit tutanağı, varsa ifade tutanakları veya görgü tespit tutanakları,
 • Mağdur araca ait ruhsat,
 • Hasarlı araç resimleri,
 • Mağdur araç sahibine/zarar gören üçüncü şahsa ait banka hesap bilgileri (banka – şube adı, IBAN numarası),
 • Maddi hasara ilişkin ekspertiz yapıldıysa eksper raporu bunlardan yalnızca birkaçıdır.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

– Değer Kaybı talebinde bulunan araç sürücüsünün %100 kusurlu olmaması gerekir. Kazanın oluşmasında tamamen kusurlu olan taraf değer kaybı tazminatı talep edemez.

– Değer kaybı davalarında zaman aşımı süresi 2 yıldır. Bu 2 yıllık süreç kaza tarihinden itibaren başlar. Son 2 yıl içinde kaza yapmışsanız değer kaybınızı talep edebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken husus ise; son 2 yıl içinde kaza yapmamanız gerekmektedir.  Kaza son 2 yıl içinde yapılmamışsa değer kaybı talep edilemez.

– Onarımı yapılan parçaların başka bir trafik kazasından sonra değiştirilmemiş veya daha önce onarımının yapılmamış olması gerekmektedir. Aksi halde değer kaybı alınamamaktadır.

– Aracın yaşı ve km sınırı ise başvuruda engel teşkil etmemektedir. 165.000 km üzeri araçlarda değer kaybı tazminatına talep edilemiyordu ancak sınırlama Mart 2020 den itibaren kaldırılmıştır.

– Mini onarım ile giderilebilen basit kaporta, plastik tampon/parça onarımları, cam, radyo/teyp, lastik, hava yastığı, jant, mekanik, elektrik, elektronik ve döşeme aksamı hasarları teminat dışıdır bu sebeple plastik olan ön ve arka tampon hasarları değer kaybı hesaplamasında dikkate alınmamaktadır.

Ayrıca,

– Ana iskelet ve şaside hasar olmaksızın, vidalı parçalarda yapılan onarım/değişim ile giderilebilen hasarlar teminat dışıdır. Aracın sadece civatalı parçalarında hasar var ise değer kaybı hesaplamasında bir değer çıksa da teminat dışı olacaktır.

– Aracın kaza anındaki rayiç değerinin %25 ini aşan değer kaybı talepleri teminat dışıdır. ( Bu maddede düzenlenen sınır bir araç için talep edilecek toplam değer kaybı limiti olup daha önceden ödenen değer kaybı tazminatları limitten mahsup edilir.)

– Kaza tarihi ile ihbar tarihi arasında araç üzerinde mülkiyet değişikliği olan araçlar ile ilgili talepler teminat dışıdır dolayısıyla kaza tarihinden sonra sigorta şirketine değer kaybı müracaatı yapılmadan önce satışı yapılan araçlar ile alakalı değer kaybı talepleri teminat dışı olmaktadır.

– Çekme belgeli veya hurda belgeli işlem görmüş araçlar ile alakalı değer kaybı talepleri teminat dışıdır. Bu sebeple değer kaybı hesaplaması sonucunda herhangi bir değer çıkmış olsa dahi teminat dışı olması sebebi ile sigorta şirketinden tazmini mümkün değildir.

– Kısa süreli kiralık araçlar, taksi, dolmuş, uzun süreli ( bir yıl veya daha uzun) kiralık araçlarda eksper tarafından hesaplanan değer kaybı tutarının %50’sini aşan talepler, test aracı, koleksiyon ve antika sayılan araçlardaki hasar sebebi ile yapılan değer kaybı talepleri teminat dışıdır.

Araç Değer Kaybı

Araç Değer Kaybı Avukat Ücreti Ne Kadar?

Avukatınız vasıtasıyla Anka Hukuk Bürosundan yapacağınız başvurularda; şartlarınızın uygun olması halinde, değer kaybınızın hesaplanması ve tahsil edilmesi mümkündür. Bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir.

Değer Kaybı tahsili belli şartlar gerçekleştirilerek sağlanması ve mevzuatta belirtilen sürelere uygun davranılması gereken bir süreçtir. Bu yüzden hak kaybına uğramamak adına bize ulaşınız.

Aşağıdaki bölümden araç değer kaybı ile ilgili sorularınızı büromuza iletebilirsiniz.