Bugün sizlerle Anlaşmalı boşanmak istiyorum ne yapmalıyım? sorusunu cevaplayacağız. Diğer sorularınızla ilgili bizimle iletişime geçebilirsiniz.

1. Tarafların anlaşmalı boşanabilmesi için Medeni Kanun en az bir yıl evli kalma şartı koymuştur. Bu nedenle anlaşmalı boşanabilmeniz için en az bir yıllık evli olmanız gerekmektedir. Bir yıl veya daha fazla evlilik hayatınız sürmüş ise boşanmak istediğiniz eşiniz ile bir araya gelerek boşanma şartlarına ilişkin bir protokol düzenlemeniz Ve her ikinizin de İmzalaması gerekir. Bu protokolü avukat yardımı almadan düzenleyebileceğiniz gibi herhangi bir hak kaybına yol açmamak adına bir avukat ile birlikte de düzenlenebilmektedir.
2. Protokol içerisinde ne kadar süredir evli olduğunuz müşterek çocuğunuzun olup olmadığı ve velayetinin kimde kalacağı, çocuğa nafaka bağlanıp bağlanmayacağı , diğer taraf ile ne kadar süre içerisinde kişisel ilişki kuracağı, maddi ve manevi tazminat talebiniz evlilik birliği içerisinde edinilmiş malların kime ait olacağı, yargılama giderlerine kimin katlanacağı, nafaka isteyip istemediğiniz gibi hususlar yer almalıdır. Bu hususlardan birinin yer almaması hak kaybına yol açabileceği gibi diğer taraf ile sizi yeni bir yargılama konusu ile yüz yüze getirebilir. Bizler bu nedenle özellikle bir avukat yardımından faydalanmanızı önermekteyiz. Her ne kadar sadece protokol hazırlanması için avukatlar cüzi miktarda bir ücret talep etse bile Avukat ile çalışacak maddi bir gelirinizin ve imkanınızın bulunmaması durumunda ikamet ettiğiniz ilin bağlı bulunduğu baronun adli yardım merkezine müracaat ederek Ücretsiz avukat yardımı talep edebilirsiniz.
3. Protokol hazırlandıktan sonra ikametinizin bağlı bulunduğu Aile Mahkemesine bir dava dilekçesi yazıp ekine birlikte imzaladığınız Protokolü de ekleyerek davanız açabilirsiniz. Dava açılması sürecinde tek bir eşin Protokolü alarak dava açması yeterli olup her ikisinin de adliyeye gitmesine gerek bulunmamaktadır.
4. Dava açılıp duruşma günü verildikten sonra her iki eşin de duruşmaya katılması ve protokol içeriğini kabul edip boşanmak istediğini hakim huzurunda beyan etmesi gerekir. Duruşma bittikten sonra hakim uygun görüyor ise protokol şartlarını aynen onayarak boşanmanıza karar verebilir. Bu karardan sonra boşandım bitti denilmez. Zira tam anlamıyla boşuna bilmeniz için verilen kararın yazılmasına mütakip gerekçeli kararın taraflara tebliği İle iki haftalık istinaf süresi içerisinde eşlerden herhangi birisinin kararı istinaf etmemesi ya da gerekçeli kararın taraflara Tebliği ile Her iki eşin ne mahkeme kalemine müracaat ederek İstinafdan feragat etmeleri ile kesinleşmiş Şerh-i alması ile boşanma tam anlamıyla gerçekleşmiş olur.
5.Fakat Eşlerden herhangi birinin duruşmaya katılıp boşanmak istemiyorum ya da şartları kabul etmiyorum demesi üzerine davaya çekişmeli olarak devam edilir.

Cevap bırakın